جستجو
دسته بندی ها

بلاکچین چگونه کار میکند؟(اطلاعاتی برای تازه کاران)بلاکچین چگونه کار میکند؟(اطلاعاتی برای تازه کاران)

 

در حال حاضر تقریبا همه در مورد بلاکچین و مزایای آن شنیده اند اما هرکسی نحوه کارکرد آن را نمی داند. این مطلب به شما نشان می دهد که بلاکچین سحر یا جادو نیست.

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک دفترچه است که تقریبا جعل آن غیر ممکن است.

 

تابع هش

بیایید تصور کنیم که 10 نفر در یک اتاق تصمیم میگیرند که یک ارز جداگانه بسازند. آنها باید ازجریان سرمایه پیروی کنند و یک نفر - که باب صدایش میکنیم- تصمیم گرفته است که لیستی از تمامی اقدامات را در یک دفترچه ثبت کند:

یک مرد -که او را جک می نامیم - تصمیم گرفته که پول ها را بدزد. برای مخفی کردن سرقت، او مطالب را در دفتر  تغییر داده است:

باب متوجه شده که کسی با در دفترچه اش مداخله کرده است. او تصمیم به جلوگیری از این اتفاق می کند.

او یک برنامه به نام  تابع Hash یافت که متنی را به مجموعه ای از اعداد و حروف مانند جدول زیر تبدیل می کند.

هش یک رشته از اعداد و حروف است که توسط توابع هش ساخته شده است. یک تابع هش یک تابع ریاضی است که تعداد متغیری از کاراکتر را می گیرد و آن را به یک رشته با تعداد ثابتی از کاراکتر تبدیل می کند. حتی یک تغییر کوچک در یک رشته یک هش کاملا جدید ایجاد می کند.

بعد از هر ثبت، هش عمل میکند. دفترچه جدید به صورت زیر می شود:

جک تصمیم میگیرد که دوباره مطالب را تغییر دهد.  او به دفترچه مراجعه کرد و موارد ثبت شده را تغییر داد و یک هش جدید ایجاد کرد.

باب متوجه می شود که کسی بار دیگر  دفترچه را تغییر داده است. در نتیجه تصمیم میگیرد که  موارد ثبت شده  هر معامله را پیچیده تر کند. پس از هر ثبت، هش ساخته شده از مورد ثبت شده + آخرین هش استفاده شده ساخته می شود. بنابراین هر ورودی بستگی به مورد قبل دارد.

اگر جک سعی کند موارد را تغییر دهد باید همه نوشته های قبلی را تغییر دهد. اما جک پول میخواهد، بنابراین تمام شب را صرف شمارش هش ها کرد.

اما باب در ادامه تصمیم میگیرد تا بعد از هر مورد ثبت شده یک عدد اضافه کند. این شماره "Nonce"  نامیده می شود.  با وجود  انتخاب  Nonce  هش تولید شده در دو صفر به پایان می رسد.

اکنون، برای جعل و دستکاری دفترچه، جک مجبور است ساعت ها و ساعت ها را برای انتخاب Nonce  هر خط اختصاص دهد.مهمتر از همه، نه تنها افراد، بلکه کامپیوترها هم نمیتوانند به سرعت  Nonce را تشخیص دهند.

بعدها، باب متوجه شد که موارد ثبت شده بسیار زیادی وجود دارد و او نمیتواند دفترچه را برای همیشه نگه دارد. بنابراین هنگامی که او 5،000 معاملات را نوشت،  آنها را به یک صفحه تبدیل کرد. ماری چک کرد که همه معاملات درست باشند.باب دفترچه خود را در بین 5،000 کامپیوتر در سراسر جهان پخش کرد. این رایانه ها گره نامیده می شوند. هر زمان که یک معامله انجام می شود، گره ها اعتبار آن را بررسی می کند. هنگامی که هر گره یک معامله را بررسی می کند، مانند این است که یک رای گیری الکترونیکی انجام می شود. برخی از گره ها ممکن است فکر کنند  که معامله معتبر است و برخی دیگر فکر  کنند که تقلب است.گره های ذکر شده در بالا کامپیوترها هستند. هر گره یک کپی از دفتر ثبت دیجیتال یا بلاکچین را دارد. هر گره اعتبار هر معامله را بررسی می کند. اگر اکثریت گره ها معامله را تایید کنند، یک بلوک نوشته می شود.در حال حاضر، اگر جک یک ورودی را تغییر دهد،  کامپیوترهای دیگر هش اصلی را دارند و اجازه تغییر را نمی دهند.

 

بلوک

تمامی بلوک ها در کل بلاکچین هستند. هر گره یک نسخه از بلاکچین دارد. هنگامی که یک بلوک به تعداد معینی از ثبت معاملات تایید شده می رسد، یک بلوک جدید شکل می گیرد.بلاکچین هر 10 دقیقه خود را به روز می کند. این کار به صورت خودکار انجام می شود. هیچ رایانه مرکزی کامپیوترها را برای انجام این کار راهنمایی نمی کند.به محض اینکه دفترچه یا رجیستری به روز می شود، دیگر نمی تواند تغییر کند. بنابراین، غیرممکن است که آن را جعل کنیم. شما فقط می توانید ورودی های جدید به آن اضافه کنید. رجیستری در تمام کامپیوترهای موجود در شبکه به طور همزمان به روز می شود.

نکات مهم

 1. بلاکچین یک نوع دفترچه یادداشت یا صفحه حاوی اطلاعات مربوط به معاملات است.
 2. هر تراکنش یک هش تولید می کند.
 3. هش یک رشته از اعداد و حروف است.
 4. معاملات به ترتیبی که رخ داده اند وارد می شوند. ترتیب بسیار مهم است.
 5. هش هم به معاملات حاضر و هم به معامله قبلی وابسته است.
 6. حتی یک تغییر کوچک در یک تراکنش یک هش کاملا جدید ایجاد می کند.
 7. گره ها  با بررسی هش مطمئن می شوند که معامله تغییر نکرده است.
 8. اگر یک معامله توسط اکثریت گره ها تایید شود، یک بلوک نوشته می شود.
 9. هر بلوک با بلوک قبلی ارتباط دارد و با هم بلاکچین را ایجاد می کنند.
 10. بلاکچین  زمانی موثر است که روی بسیاری از رایانه ها  که هر کدام یک نسخه از بلاکچین را دارند پخش شود.
 11. این رایانه ها گره نامیده می شوند.
 12. بلاکچین هر 10 دقیقه خود را به روز می کند.

 

کیف های پول،امضاهای دیجیتال، پروتکل ها

باب 10 نفر را جمع کرده است. او باید سکه جدید را به آنها توضیح دهد.جک گناهان خود را در گروه اعتراف کرده و عمیقا عذرخواهی کرده است. برای اثبات صداقت سکه های آن و ماری را بازگرداند. باب توضیح داد که چرا این مسئله هرگز نباید دوباره اتفاق بیفتد. او تصمیم گرفت تا چیزی را به نام امضای دیجیتالی برای تأیید هر معامله ای اجرا کند. اما در ابتدا، او یک کیف پول به همه داد.

 

کیف پول چیست؟

یک کیف پول یک رشته از اعداد و حروف است، مانند c177926650e5550973303c300e136f22673b7418. این  آدرس  که در بلوک های مختلف  بلاکچین نمایان می شود جایی است که معاملات انجام می شوند. هیچ رکوردی که چه کسی با چه کسی معامله کرده است قابل مشاهده نیست ، فقط شماره کیف پول نمایان است. آدرس هر کیف پول خاص ، یک کلید عمومی است.

 

امضای دیجیتال

برای انجام معامله شما به دو چیز نیاز دارید: یک کیف پول، که  آدرس و یک کلید خصوصی است. کلید خصوصی یک رشته اعداد تصادفی است، اما بر خلاف آدرس، کلید خصوصی باید مخفی باشد.وقتی کسی تصمیم می گیرد سکه هایش را به دیگران ارسال کند، باید پیام حاوی معامله را با کلید خصوصی خود امضا کنند. سیستم دو کلیدی رمزنگاری و رمزگشایی به مدت طولانی پیش ازوجود بلاکچین وجود داشته است و اولین بار در دهه 1970 پیشنهاد شد.هنگامی که پیام فرستاده می شود در شبکه بلاکچین پخش می شود. شبکه گره ها بر روی پیام کار می کند تا اطمینان حاصل شود که معامله  معتبر است. اگر اعتبار را تأیید کنند، معامله در یک بلوک قرار می گیرد و پس از آن هیچ اطلاعاتی در مورد آن قابل تغییر نیست.

 

کلیدهای رمزنگاری چه هستند؟

یک کلید رمزنگاری یک رشته از اعداد و حروف است. کلیدهای رمزنگاری توسط کلیدساز ها یا Keygens ساخته می شوند. Keygens ها از ریاضیات بسیار پیشرفته شامل اعداد اول برای ایجاد کلید استفاده می کند.

 

پروتکل ها

بلاکچین متشکل از مشخصات رفتاری منحصر به فرد است، مجموعه ای از قوانین بزرگ است که  برنامه ریزی شده است. این مشخصات پروتکل ها نامیده می شود. پیاده سازی پروتکل های خاص، اساس بلاکچین را با ویژگی های  پایگاه داده اطلاعاتی توزیع شده، نظیر به نظیر و امن ایجاد می کند .پروتکل های بلاکچین اطمینان می دهند که شبکه  کاملا مستقل به نحوی که  سازندگان آن در نظر گرفته اند، اجرا می شود. در اینجا چند نمونه از پروتکل های اجرا شده در بلاکچین وجود دارد:

 • اطلاعات ورودی برای هر شماره هش شامل شماره هش بلوک قبلی می شود.
 • پاداش عملیات موفق ماین هر بلوک پس از هر 210،000 بلوک مهر و موم شده به نصف کاهش می یابد.
 • برای نگهداری مقدار زمان لازم برای ماین کردن یک بلوک در حدود 10 دقیقه، درجه سختی ماین هر 2،016 بلوک مجددا محاسبه می شود.

 

ثبت کار

قرار دادن یک معامله در یک بلوک، نتیجه ی موفقیت آمیز بودن کار است و توسط گره های خاصی به نام  ماینرها انجام می شود.ثبت کار، یک سیستم است که نیازمند برخی فعالیت از درخواست کننده خدمات است که عموما  پردازش زمان توسط کامپیوتر می باشد. تولید ثبت کار یک فرایند تصادفی با احتمال کم است، بنابراین معمولا برای محاسبه صحیح ثبت کار تولید شده، مقدار زیادی آزمایش و خطا لازم است. در بیت کوین، هش چ همان ثبت کارعمل می کند.

ماین کردن چیست؟

ماینرها  در بلاکچین گره هایی هستند که بلوک ها را با حل مسئله ثبت کار تولید می کنند. اگر یک ماینر یک بلوک تولید کند که توسط توافق الکترونیکی گره ها تایید شده باشد، ماینر سکه  می گیرد. در اکتبر 2017، ماینرهای بیت کوین، 12.5 بیت کوین در هر بلوک دریافت می کنند.پاداش تنها انگیزه ماینرها برای ادامه کار سخت افزار خود نیست. آنها همچنین هزینه های معامله ای را که کاربران بیت کوین  پرداخت می کنند، را دریافت می کنند. در حال حاضر، با توجه به اینکه تعداد زیادی  معامله در شبکه بیت کوین  انجام می شود ، هزینه های معامله افزایش یافته است. هرچند که کارمزدهای انتقال از سوی فرستنده اختیاری است اما ماینرها همیشه کارمزدهای بالاتر را دراولویت قرار می دهند.اما حتی اگر شما مایل به پرداخت کارمزد نسبتا زیاد باشید، معامله شما ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا پردازش شود.

 

نکات مهم

 1. اگر شما پول دیجیتالی دارید پس شما باید یک کیف پول دیجیتال داشته باشید.
 2. کیف پول یک آدرس در بلاکچین است.
 3. کیف پول یک کلید عمومی است.
 4. کسی که مایل به انجام یک معامله است، باید یک پیام معامله با کلید خصوصی خود امضا کرده و ارسال کند.
 5. قبل از اینکه یک معامله تایید شود، توسط هر گره ای به روش الکترونیکی خاص رای گیری می شود(این رای گیری با رای گیری که در کشورها انجام می شود فرق دارد).
 6. یک معامله توسط ماینرها که گره های ویژه هستند، در یک بلوک قرار می گیرد.
 7. رایانه های شبکه ای که دارای بلاکچین هستند، گره نامیده می شوند.
 8. ماینرها ثبت کار معاملات را در بلوک ها قرار می دهند.
 9. پس از اینکه ماینرها موفق به کامل کردن یک بلوک معامله شدند، پاداش دریافت می کنند که در حال حاضر BTC 12.5 می باشد همچنین هزینه های معامله دارندگان را نیز بدست می آورند.
 10. تعامل با بلاکچین با استفاده از قوانین وضع شده در برنامه بلاکچین به نام پروتکل ها انجام می شود.
 11. رمزگذاری بلاکچین ها برای جلوگیری از دزدانی که دوست دارند بلاکچین را هک کنند ضروری است.
 12. کلید های رمزنگاری توسط کلیدسازها یا Keygens ساخته می شوند.
 13. Keygens از ریاضیات پیشرفته برای ایجاد کلید استفاده می کند که شامل اعداد اول است.
 14. یک بلوک شامل یک برچسب زمانی، ارجاعی به بلوک قبلی، معاملات و مشکل محاسباتی است که باید پیش از بلوک شدن در بلاکچین حل شود.
 15. هماهنگی شبکه توزیع شده گره ها، تقلب در بلاکچین را تقریبا غیرممکن است.

 

اصول بلاکچین

دیتابیس پراکنده

پایگاه داده بلاکچین است و هر گره در بلاکچین دسترسی به کل بلاکچین را دارد. هیچ گره یا کامپیوتر اطلاعاتی را که در آن وجود دارد را تنظیم نمی کند. هر گره قادر است موارد ثبت شده در بلاکچین را تأیید کند.همه این کارها بدون کنترل یک یا چند واسطه انجام می شود.معماری به طور غیرمتمرکز است بنابراین هیچ  نقطه شکستی وجود ندارد که باعث فروپاشی بلاکچین شود .با این حال گره های بلاکچین به طور منطقی متمرکز می شوند، اما کل بلاکچین یک شبکه توزیع شده است که اقدامات خاصی در آن برنامه ریزی شده است.

 

انتقال همتا به همتا (P2P)

اولین اصل، ارتباط همتای همیشگی و مستقیم  است. اطلاعات هر آنچه در بلاکچین اتفاق می افتد در هر گره ذخیره می شود و سپس به گره های مجاور منتقل می شود. به این طریق اطلاعات از طریق کل شبکه گسترش می یابد.

 

شفافیت در عین حال مستعار

کسی که بلاکچین را بررسی می کند میتواند هر تراکنش و هش آن را ببیند. کسی که از بلاکچین استفاده می کند می تواند ناشناس باشد، ولی اگر مایل بود میتواند  خودش را به دیگران  بشناساند. هرچه که در بلاکچین مشاهده میکنید، رکوردی از معاملات بین آدرسهای بلاکچین است.

 

رکوردها(موارد ثبت شده)

هنگامی که یک معامله در بلاکچین ثبت میشود و بلاکچین به روز شده است، تغییر دیتابیس این معامله غیرممکن است. چرا که رکورد معامله مورد نظر با رکوردهای  پیشین مرتبط است. سوابق بلاکچین دائمی هستند، آنها  به ترتیب زمان مرتب می شوند و برای همه گره  در دسترس هستند. این نموداربلاکچین بیت کوین  را نشان می دهد.

 

چرا غیر فعال کردن شبکه غیر ممکن است؟

گره ها در سراسر جهان وجود دارند، تقریبا غیرممکن است کنترل کل شبکه توسط یک دسته باشد.

 

چرا تقریبا غیر ممکن است که یک بلوک جعل شود؟

دلیل این که جعل کردن یک بلوک تقریبا غیرممکن می باشد این است که اعتبار بلوک و به عبارت دیگر، ورود آن به بلاکچین با توافق الکترونیکی گره ها تعیین می شود. هزاران  گره وجود دارد که در سراسر جهان پراکنده شده اند و به همین دلیل گرفتن شبکه نیازمند یک رایانه با قدرت غیرممکن است.

 

آیا میتوان از یک بلاکچین به عنوان دیتابیس استفاده کرد؟

آیا شما می توانید 3GB فایل را در بلاکچین ذخیره کنید همانند Access، Filemaker یا MySql استفاده کنید؟ اصلا ایده خوبی نیست. اکثر بلاکچین ها  برای این ظرفیت طراحی نشده اند.

پایگاه های داده آنلاین معمول از معماری شبکه مشتری-سرور استفاده می کنند. یعنی کاربران دارای حق دسترسی، می توانند اطلاعات  ذخیره شده در پایگاه داده را تغییر دهند اما کنترل کلی با مدیران باقی می ماند.اما در پایگاه داده بلاکچین ، هر کاربر مسئول حفظ، محاسبه و به روز رسانی هر ورودی جدید است. گره ها  باید با هم کار کنند تا اطمینان حاصل شود که به نتایج مشابهی می رسند.

همچنین معماری بلاکچین به این معنی است که هر گره باید مستقل کار کند و نتایج کار خود را با بقیه شبکه مقایسه کند. بنابراین، دستیابی به توافق می تواند بسیار وقت گیر باشد. به همین دلیل، شبکه های بلاکچین در مقایسه با تکنولوژی معامله دیجیتال معمول بسیار کند هستند.

با این حال، آزمایش هایی برای تولید پایگاه داده با تکنولوژی بلاکچین  در حال اجرا می باشد. شرکت BigchainDBbeing اولین شرکت بزرگ در این زمینه است. سازندگان یک پایگاه داده توزیع و طبقه بندی شده  سازمانی را جمع آوری کرده و تکنولوژی خود را در آن اعمال کرده اند و سه ویژگی کلیدی بلاکچین را اضافه می کنند: غیر متمرکز بودن، غیر قابل تغییر بودن و توانایی ثبت و انتقال دارایی ها.

 

نکات مهم

 1. بلاکچین یک پایگاه داده است که بین تمام گره ها توزیع شده است.
 2. هیچ گره ای یا گره هایی بلاکچین را کنترل نمی کنند.
 3. تمام گره ها قادرند که اعتبار یک معامله تایید کنند.
 4. تمام ارتباطات در بلاکچین P2P است.
 5. هر کسی که از بلاکچین استفاده می کند ناشناس است البته اگر خودشان بخواهند.
 6. تمام معاملات مربوط دربلاکچین  ثبت شده است، بنابراین معاملات هر فردی که از شبکه استفاده می کند عمومی و کاملا شفاف هست، حتی اگر ناشناس باشد.
 7. هنگامی که معامله در بلاکچین ثبت شد و بلاکچین به روز شده باشد، آن معامله را نمی توان تغییر داد.
 8. هیچ شخص یا سازمان نمی تواند بلاکچین را غیر فعال کند.
 9. اگرچه بلاکچین از لحاظ سیاسی و معماری غیر متمرکز است،ولی از نظر  منطقی متمرکز شده است.

 

موارد استفاده از بلاکچین در کجاست؟

در بخش زیر درباره بعضی از کاربردهای مختلف استفاده از بلاکچین صحبت خواهیم کرد. همچنین ما  از اصطلاح قرارداد هوشمند استفاده میکنیم. چرا بلاکچین برای قراردادهای هوشمند ایده ال است.قراردادهای هوشمند چه هستند؟قراردادهای هوشمند قوانین و احکام مربوط به یک توافق خاص مانند قراردادهای معمولی است. با این  تفاوت که قراردادهای هوشمند به طور خودکار تعهدات را اجرا می کنند. قراردادها به گونه ای رمزگذاری می شوند که بر اساس معیارهای خاص واکنش نشان دهند.

1.ادعای ضمانت

معمولا ادعای ضمانت گران، وقت گیر و اغلب برای کسانی که ادعا می کنند دشوار است. قراردادهای هوشمند با استفاده از بلاکچین امکان پذیر هستند که فرآیند را بسیار ساده تر می کنند.

در گذشته، زمانی که یک ادعا مطرح می شد، همه بررسی ها توسط انسان انجام می گرفت، که موجب صرف زمان زیاد و فرصت های زیاد خطاهای انسانی می شد. این امر غیر ضروری خواهد بود، چرا که  بررسی برای اطمینان از اینکه تمام معیارها برآورده شده است  می تواند به صورت خودکار با استفاده از بلاکچین انجام شود. هنگامی که تمام تعهدات انجام می شود، پرداخت  به صورت خودکار انجام می شود که می تواند با استفاده از حداقل دخالت انسان انجام شود.

یکی از راه حل های ارائه شده توسط Deloitte  یک کد QR در رسید است. کد QR تنظیم شده  شامل تمام اطلاعات مرتبط مربوط به خرید: آیتم، شماره سریال، تاریخ خرید و غیره می باشد. با استفاده از این،کد QR میتواند دستورالعمل هایی در مورد چگونگی پیدا کردن یک ربات ضامن در فیس بوک مسنجر بیابد. پس از آن کاربر می تواند یک تصویر از رسید را به آن ربات ارسال کند. موتور، کد QR را باز می کند و تمام اطلاعات مربوط به محصول بلاکچین را ذخیره می کند.

 

2.مشتقات

مشتقات در بورس اوراق بهادار استفاده می شوند، مربوط به ارزش دارایی ها است. قراردادهای هوشمند در تجارت سهام  می توانند با استفاده از ساده سازی، خودکار کردن و کاهش هزینه های معاملات مشتقی در صنعت، موجب تحول در شیوه های فعلی شود. قراردادها و توافقات را می توان در چند ثانیه به جای سه روز(در حال حاضر این مقدار زمان مورد نیاز است) تکمیل کرد. با استفاده از قراردادهای هوشمند،تجارت همتا به همتا به یک کار معمولی تبدیل می شود که موجب انقلاب در تجارت سهام است. بارکلیز و چندین شرکت دیگر در حال حاضر با استفاده از قراردادهای هوشمند مشتقات تجاری را امتحان کرده اند، و به این نتیجه رسیدند که این تکنولوژی کار نخواهد کرد مگر اینکه بانک ها برای پیاده سازی آن همکاری کنند.

 

3.ادعای بیمه

با قراردادهای هوشمند، مجموعه معینی از شرایط خاص بیمه می تواند تعیین شود. در تئوری، با اجرای فن آوری بلاکچین ، شما می توانید درخواست ادعای بیمه خود را به صورت آنلاین ثبت و یک پرداخت خودکار فوری دریافت کنید. البته، متقاضی باید با تمام معیارهای مورد نیاز مطابقت داشته باشد. AXA بیمه فرانسوی اولین گروه بیمه بزرگ برای ارائه بیمه با استفاده از تکنولوژی بلاکچین است. آنها اخیرا بیمه جدید پرواز را معرفی کرده اند که از قراردادهای هوشمند برای ذخیره و پردازش پرداخت ها استفاده می کند. شرکت های بیمه دیگر مطمئنا به دنبال این تکنولوژی خواهند بود.

 

4.تایید هویت

در حال حاضر درزمینه تأیید هویت، زمان و تلاش بسیار زیاد صورت گرفته است. با استفاده از وِیژگی غیرمتمرکز بودن بلاکچین ، تأیید هویت آنلاین بسیار سریعتر خواهد شد. داده های هویت آنلاین متمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین ناپدید می شوند. هکرهای کامپیوتری دیگر نمیتوانند از آسیب پذیری های شیوه متمرکزبرای حمله استفاده کنند. با بلاکچین  ذخیره سازی داده ها قابل اعتماد و غیر قایل خرابی است. در سراسر جهان، بلاکچین منجر به پیشرفت های بزرگی در تایید هویت می شود.شهر زوگ در سوئیس برای تأیید هویت الکترونیکی شهروندان خود از برنامه تمرینی (DAPP) استفاده می کند. یکی  از تولید کنندگان DAPP برای تأیید هویت، Oraclize در استونی است.  DAPP برای حل مشکل KYC (Know Your Customer) است که در تأیید هویت مهم است. سازمان Thomson Reuters در حال ساخت یک DAPP دیگر برای تأیید هویت با استفاده از Ethereum است.

 

5.اینترنت اشیا(IoT)

اینترنت اشیا (IoT) شبکه ی دستگاههای فیزیکی، وسایل نقلیه و سایر مواردی است که با نرم افزار، محرکها، سنسورها، نرم افزار و اتصال به شبکه،  به اینترنت متصل شده اند. همه این ویژگی ها چنین اشیائی را برای جمع آوری و تبادل اطلاعات فراهم می کنند. بلاکچین و قراردادهای هوشمند برای این امر ایده آل است.

پیش بینی شده است پروژه هایی که شامل قراردادهای هوشمند برای دستگاه ها هستند بسیار رایج می شوند. شرکت پیشرو فناوری اطلاعات در جهان، گارتنر، پیش بینی کرده است که تا 2020 ، حداقل 20 میلیارد دستگاه متصل وجود داشته باشد. این دستگاه ها از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می کنند. به عنوان مثال، ما Lightbulb Ethereum  ما Ethereum BlockCharge،که مشتمل بر شارژ وسایل نقلیه الکتریکی می باشد، و در نهایت CryptoSeal؛ که یک مهر ضد جعل برای ایمنی مواد مخدر است داریم،.

بلاکچین نقش عمده ای در رونق IoT بازی خواهد کرد،همچنین راه هایی برای محافظت از هکرها را فراهم می کند. از آنجایی که برای کنترل غیر متمرکز ساخته شده است،  طرح امنیتی مبتنی بر آن باید به اندازه کافی  برای پوشش سریع رشد IoT مقیاس پذیر باشد. علاوه بر این، حفاظت قوی بلاکچین در برابر سوء استفاده از داده ها  از طریق انتشار اطلاعات گمراه کننده و خرابی یک دستگاه در خانه، کارخانه یا حمل و نقل  فراهم میکند.

 

6.آرشیو کردن و ذخیره اطلاعات

گوگل درایو، Dropbox و سایر  بایگانی های الکترونیکی با استفاده از روش های متمرکز توسعه یافته اند. سایت های متمرکز همیشه هکرها را وسوسه می کند. بلاکچین و قراردادهای هوشمندانه راه هایی برای کاهش این تهدید  به طور قابل توجهی ارائه می کند.پروژه های بلاکچین زیادی وجود دارد که هدف آن  انجام این کار است. با این حال توجه داشته باشید که اغلب اطلاعات ذخیره شده در بلاکچین ها  محدود است، اما راه حل های ذخیره سازی ابری غیر متمرکز موجود مانند Storj، Sia، Ethereum Swarm و غیره وجود دارد. از منظر کاربر، دقیقا مانند ذخیره سازهای  ابری دیگر کار می کند. تفاوت این است که محتوا به جای مراکز داده در رایانه های مختلف ناشناس میزبانی می شود.

7.حفاظت از مالکیت معنوی

بایگانی سازی توسط بلاکچین  حفاظت بیشتری برای مالکیت معنوی فراهم میکند .در حال حاضر یک برنامه  به نام «Ascribe»، با استفاده از بلاکچین ،  این نوع حفاظت را ارائه می دهد.

 

8.جرم

قانون شکنان باید پولی را که از سوءاستفاده های آنها بدست امده است را  پنهان و مخفی نگه دارند. در حال حاضر این کار با حساب های بانکی جعلی، قماربازی و شرکت های خارج از کشور، و سایر موارد انجام می شود. نگرانی های زیادی در مورد شفافیت معاملات کریپتوکارنسی ها وجود دارد. اما تمام عناصر قانونی ضروری، مانند شناسایی طرفین و اطلاعات، سوابق معاملات و حتی اجرای آن می توانند در سیستم کریپتوکارنسی وجود داشته باشد.همانطور که فناوری توجه عموم را به خود جلب می کند، بلاکچین و قراردادهای هوشمند می توانند تاکتیک های پول شویی را بی اثر و قابل ردیابی کنند.

 

9.شبکه های اجتماعی

در حال حاضر سازمان های رسانه های اجتماعی قادر به استفاده از اطلاعات شخصی مشتریان خود می باشند. که به آنها کمک می کند میلیاردها دلار به دست آورند. با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین ، کاربران رسانه های اجتماعی در صورت تمایل قادر به فروش اطلاعات شخصی خود خواهند بود . چنین ایده هایی در MIT مورد بررسی قرار می گیرند. هدف پروژه OPENPDS / SA این است که مالک داده ها  میزان حفظ حریم خصوصی خود را با استفاده از تکنولوژی بلاکچین  تنظیم کند .

 

10.استفاده از قراردادهای هوشمند در انتخابات و نظرسنجی ها

انتخابات و نظرسنجی ها می توانند با قراردادهای هوشمند بهبود یابند. برنامه های مختلفی در حال حاضر وجود دارند، مانند  Voice بلاکچین Machine، Follow My Vote و TIVI. همه آنها وعده خروج از تقلب را داده اند و در عین حال شفافیت کامل نتایج و آرای ناشناس را حفظ میکنند. با این حال، تا رای دهی غیرمتمرکز به طور گسترده ، یک مسیر طولانی وجود دارد.

 

محدودیت ها و آسیب پذیری ها

هر شبکه بلاکچین  به طور عمده به میزان کاربران فعال  آن بستگی دارد. برای فعالیت با حداکثر توان، یک شبکه باید قوی و به همراه یک شبکه گسترده  گره باشد.علاوه بر این، هیچ شبکه بلاکچین  وجود ندارد که بتواند مقدار حجم معاملات همانند Visa یا MasterCard انجام دهد. در سال 2017، بلاکچین هنوز هم راه بسیار طولانی دارد تا بتواند جایگزین غول های مالی جهان شود.در نهایت، همیشه یک امکان نظری برای دستیابی به   شبکه بلاکچین در مقیاس بزرگ وجود دارد. اگر یک سازمان به نحوی بتواند کنترل اکثریت گره های شبکه را به دست بگیرد، دیگر به معنای کامل غیر متمرکز نخواهد بود.