جستجو
دسته بندی ها

اطلاعات جامع برای تازه کاران در مورد اتریوماطلاعات جامع برای تازه کاران در مورد اتریوم

 

برای توضیح کامل اتریوم  که چه است  و چطور می تواند بر جامعه تاثیر بگذارد،در ابتدا باید بدانیم که چه ویژگی های اصلی آن از سایر روش های استاندارد متفاوت است.اول از همه، اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است که یعنی توسط هیچ یک از واحد های حاکم  کنترل نمی شود. اکثر خدمات آنلاین، کسب و کارها و موسسات بر اساس سیستم متمرکز حکومتداری بنا شده اند. این رویکرد  صدها سال استفاده شده در حالی که گذر زمان ثابت کرده  است که این روش ایراد دارد، اجرای آن زمانی که طرفین  به یکدیگر اعتماد ندارند هنوز لازم است .

رویکرد متمرکز به معنی کنترل واحد و همچنین به معنای نقطه شکست است، چرا که باعث می شود برنامه ها و سرورهای آنلاین با استفاده از این سیستم  نسبت به حملات هکر و حتی قطع برق بسیار آسیب پذیر شوند. علاوه بر این، اکثر شبکه های اجتماعی و سرورهای آنلاین دارای اطلاعات شخصی اندکی از کاربران هستند که  در سرورهای خود ذخیره می کنند. که میتواند توسط کارمندان سرکش شرکت و هکرها به راحتی  به سرقت برود.

 

اتریوم، یک سیستم غیر متمرکز و به طور کامل مستقل است که توسط هیچ کسی کنترل نمی شود. این مرکز نقطه شکست  مرکزی ندارد، زیرا از هزاران رایانه داوطلب در سراسر جهان استفاده می کند، و هرگز نمی تواند به صورت آفلاین اجرا شود. علاوه بر این، اطلاعات شخصی کاربران در رایانه های شخصی شان باقی می ماند،و محتوا مانند برنامه ها، فیلم ها و غیره، به طور کامل تحت کنترل سازندگان آن قرار می گیرد بدون اینکه تحت تاثیر قوانین سرویس های میزبانی مانند اپ استور و یا یوتیوب باشند.

ثانیا، در مقایسه، اتریوم و بیت کوین دو پروژه کاملا متفاوت با اهداف کاملا متفاوت هستند. بیت کوین اولین  کریپتوکارنسیو  سیستم انتقال پول است که توسط یک تکنولوژی غیرمتمرکز عمومی به نام بلاک چین ساخته شده است.

اتریوم تکنولوژی زیربنای بیت کوین(بلاکچین) را گرفت و توانایی های آن را به میزان قابل توجهی(که یک شبکه کامل با مرورگر اینترنتی، زبان برنامه نویسی و سیستم پرداخت خود بود) گسترش داد. از همه مهمتر، کاربران را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز خود را بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کنند.این برنامه ها می توانند ایده هایی کاملا جدید و یا نسخه غیر متمرکز از ایده های موجود باشد. این ویژگی اساسا تمام هزینه های مربوط به دخالت یک شخص ثالث  و یا در کل هزینه های واسط را حذف می کند. برای مثال، تنها سودی که از لایک کردن و شیر کردن پست های موسیقیدان مورد علاقه کاربران در فیس بوک عاید می شود توسط تبلیغات روی صفحه می باشد که مستقیما به فیس بوک می رسد.

در نسخه اتریوم  چنین شبکه اجتماعی، هنرمندان و مخاطبان جوایزی برای ارتباط مثبت و پشتیبانی دریافت خواهند کرد. به طور مشابه، در  نسخه غیر متمرکزKickstarter، شما غیر از محصولات در بخشی از سود آینده شرکت شریک خواهید بود. در نهایت، برنامه های مبتنی بر اتریوم هر پرداخت به اشخاص ثالث برای جذابیت خدمات حذف خواهند کرد.

به طور خلاصه، اتریوم یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز، عمومی، منبع باز و مبتنی بر بلاک چین است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیر متمرکز را ایجاد و راه اندازی کنند.

همانطور که قبلا ذکر شد اتریوم یک سیستم غیر متمرکز است، به این معنی  که از رویکرد peer to peer(همتا به همتا) استفاده می کند. هر تعامل تنها بین کاربران در آن شرکت وجود دارد و هیچ سازمان کنترل کننده ای دیگری وجود ندارد.

کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی به اصطلاح گره ساخته می شود. گره ها داوطلبان هستند که تمام بلاک چین اتریوم را به دسکتاپ خود دانلود  و تمام قوانین سیستم را به طور کامل اجرا و شبکه را به درستی حفظ می کنند و در عوض پاداش دریافت می کنند .

این قواعد هماهنگی و بسیاری از جنبه های دیگر شبکه، توسط "قراردادهای هوشمند" تحکیم شده اند. این قواعد به صورت خودکار انجام معاملات و سایر اقدامات خاص در شبکه را با افرادی که لزوما شما به آنها اعتماد ندارید طراحی می کنند. برآورده شدن شرایط هر دو طرف از پیش در قرارداد برنامه ریزی شده  است. تکمیل این شرایط یک معامله یا هر اقدام خاص دیگر را به وجود می آورد.

بسیاری از مردم بر این باورند که آینده در اختیار  قراردادهای هوشمند است و در نهایت جایگزین سایر موافقتنامه های قراردادها  خواهد شد؛ زیرا اجرای قراردادهای هوشمند، امنیت بیشتری را نسبت به قانون قرارداد سنتی، کاهش هزینه های معامله  و ایجاد اعتماد میان دو طرف، فراهم می کند.علاوه بر این، سیستم  برایکاربران خود  ماشین مجازی اتریوم اتریوم (EVM) فراهم کرده است که به عنوان یک محیط اجرا برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم عمل می کند. این محیط کاربران خود را از اجرای یک کد غلط ناایمن مصون میکند همچنین اطمینان حاصل میکند که برنامه ها با یکدیگر تداخل نکنند. EVM به طور کامل از شبکه اصلی اتریوم جدا شده است، که سبب می شود که یک sandbox مناسب برای آزمایش و بهبود قراردادهای هوشمند باشد.این پلت فرم همچنین یک توکن کریپتوکارنسی به نام "اتر" به وجود می اورد.

 

چه کسی اتریوم را ساخت؟

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده خود را در یک کاغذ سفید تشریح کرد و به چند نفر از دوستانش فرستاد. در نتیجه، حدود 30 نفر جمع شدند. او منتظر بررسی های انتقادی و نظرات مردم بود که خطاهای این مفهوم را نشان دهند اما هرگز اتفاق نیفتاد.این پروژه در ژانویه سال 2014 به طور عمومی اعلام شد .تیم اصلی ویلیامیک بوتین، میهای آلسی، آنتونی دی لوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود حضور داشتند. بوترین اتریوم را  در یک کنفرانس بیت کوین در میامی ارائه داد، و فقط چند ماه بعد، تیم تصمیم به فروش عمده مقدار اتر برای توسعه گرفت.

 

آیا اتریوم  کریپتوکارنسی است؟

با تعریف بیان شده، اتریوم یک پلت فرم نرم افزاری است که قصد دارد به عنوان یک اینترنت غیر متمرکز و همچنین یک فروشگاه نرم افزاری غیر متمرکز عمل کند. این سیستم نیاز به یک ارز برای پرداخت منابع محاسباتی مورد نیاز و برای اجرای برنامه دارد. این زمانی است که نقش اتر معلوم می شود.اتر یک حامل دیجیتال است و به شخص ثالث برای پردازش پرداخت نیاز ندارد. با این حال، نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال عمل می کند، بلکه به عنوان "سوخت" برای برنامه های غیر متمرکز  داخل شبکه نیز محسوب می شود. اگر کاربری بخواهد چیزی را در یکی از برنامه های اتریوم تغییر دهد، آنها باید مبلغ معامله را پرداخت کنند تا شبکه بتواند تغییر را انجام دهد.هزینه های معامله به صورت خودکار بر اساس مقدار «گاز» مورد نیاز است. مقدار سوخت مورد نیاز بر اساس قدرت محاسباتی مورد نیاز و مدت زمان لازم  اجرای آن محاسبه می شود.

 

اتریوم و بیت کوین شبیه هم هستند؟

اتریوم و بیت کوین ممکن است به نحوی از دید کریپتوکارنسی مشابه باشند، اما در واقع آنها دو پروژه کاملا متفاوت با اهداف کاملا متفاوت هستند. اتریوم یک پلت فرم چند منظوره است که ارز دیجیتالی اتر آن تنها جزء  قراردادی هوشمند خود است، در حالی که بیت کوین خود را به عنوان یک  کریپتوکارنسی نسبتا پایدار و موفق  مطرح کرده است.

حتی از دید  کریپتوکارنسی ، دو پروژه  بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، بیت کوین دارای حداکثر 21 میلیون بیت کوین  است که می تواند ایجاد شود، در حالی که اتر می تواند عملا بی پایان باشد. علاوه بر این، زمان میانگین ماینینگ بیتکوین 10 دقیقه است، در حالی که اتریوم قصد دارد که این زمان حداکثر 12 ثانیه باشد. که یعنی تایید سریعتر است.

یکی دیگر از تفاوت های عمده این است که ماینینگ بیت کوین درحال حاضر نیازمند مقدار زیادی قدرت محاسباتی و الکتریسیته است و تنها  در مقیاس صنعتی به صرفه است. از سوی دیگر، الگوریتم کارآیی اتریوم،افراد را تشویق به  استخراج غیر متمرکز می کند.

شاید مهمترین تفاوت بین دو پروژه این است که کد داخلی اتریوم  تورینگ کامل است، یعنی به معنای واقعی کلمه،  تا زمانی که قدرت و زمان کافی برای محاسبات وجود داشته باشد همه چیز را می توان محاسبه کرد. اما این ویژِگی سبب پیچیدگی نیز می شود. بیت کوین این قابلیت را ندارد.

 

اتریوم چطور کار میکند؟

همانطور که قبلا ذکر شد، اتریوم بر اساس پروتکل بیتکوین و بلاک چین طراحی شده است، اما به طوری که برنامه های کاربردی خارج از سیستم های پولی را پشتیبانی می کند. شباهت این دو بلاک چینs این است که آنها کل تاریخچه معاملات مربوط به شبکه های  خود را ذخیره می کنند، اما بلاک چین اتریوم اطلاعات بیشتری دارد.علاوه بر تاریخچه معاملات، هر گره در شبکه اتریوم  نیازمند دانلود آخرین وضعیت یا اطلاعات جاری هر قرارداد هوشمند در داخل شبکه، حساب هر کاربر و همه کدهای قرارداد هوشمند و جایی برای ذخیره آنها دارد.

بلاک چین اتریوم را می توان به عنوان دستگاه حالت تراکنش توصیف کرد. در علم کامپیوتر دستگاه حالت  چیزی است  که قادر به خواندن مجموعه ای از ورودی ها و انتقال به حالت جدید بر اساس آن ورودی ها است . هنگامی که معاملات اجرا می شوند، دستگاه به حالت دیگری منتقل می شود.

هر حالت اتریوم شامل میلیون ها معامله است. این معاملات به صورت "بلوک" گروه بندی می شوند و هر بلوک به بلوک های قبلی زنجیر می شود. اما قبل از اینکه معامله ثبت شود، باید از طریق فرآیند  ماینینگ مورد تایید قرار گیرد.

ماینینگ فرایندی است که  یک گروه از گره ها توانایی محاسباتی خود را برای تکمیل  "اثبات کار"، که  در اصل پازل ریاضی است، اعمال می کند. کامپیوتر قدرتمندتر سریعتر می تواند پازل را حل کند. حل این پازل  اعتبار یک بلوک را تضمین می کند.

بسیاری از ماینرها در سراسر جهان در تلاش برای ایجاد و اعتبار یک بلوک در رقابت با یکدیگر هستند، زیرا هر بار که ماینره بلوک های جدید را معتبر میکند به او توکن اتر داده می شود. ماینرها ستون اصلی شبکه اتریوم هستند، زیرا آنها نه تنها معاملات و سایر عملیات درون شبکه را تأیید می کنند، بلکه توکن های جدید را نیز ایجاد می کنند.

 

اتریوم برای چه چیزی میتواند مورد استفاده قرارگیرد؟

در درجه اول، اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیر متمرکز را ایجاد و اجرا کنند. علاوه بر این، هر سرویس متمرکز می تواند با استفاده از پلت فرم اتریوم غیر متمرکز شود. پتانسیل پلت فرم اتریوم برای ساخت برنامه ها توسط هیچ چیز غیر از خلاقیت سازندگان محدود نمی شود.

برنامه های غیرمتمرکز پتانسیل تغییر ارتباط بین شرکت ها و مخاطبان خود را دارا میباشند. امروزه تعداد زیادی از خدمات وجود دارد که هزینه های  کمیسیون برای پلت فرم کاربران و برای تجارت کالاها و خدمات می پردازند. از سوی دیگر، در بلاک چین اتریوم مشتریان  قادر به ردیابی  محصولی میخرند هستند.

تکنولوژی بلاک چین به خودی خود دارای توانایی ایجاد تغییرات اساسی در خدمات مبتنی بر وب و صنایع با شیوه های قراردادی بلند مدت است. به عنوان مثال، یک صنعت بیمه در ایالات متحده دارای بیش از 7 میلیارد دلار بیمه عمراست که می تواند با استفاده از بلاک چین نسبتا شفاف  توزیع شود. علاوه بر این، با اجرای قراردادهای هوشمند، مشتریان می توانند به راحتی ادعای بیمه خود را به صورت آنلاین ارسال کنند وخودکار پرداخت مالی  را دریافت کنند.

اساسا اتریوم بلاک چین قادر است که اصول کلی  اعتماد، شفافیت، امنیت و کارایی - را به هر خدمات، کسب و کار یا صنعت متصل کند.

اتریوم همچنین می تواند برای ایجاد سازمان های خودمختار غیر متمرکز (DAO)، که به طور کامل شفاف و مستقل از هر گونه مداخله، و رهبر واحد هستند استفاده  شود. DAO ها توسط کد برنامه نویسی و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند نوشته شده بر روی بلاک چین اجرا می شوند. این طراحی برای از بین بردن نیاز به یک فرد یا گروهی از افراد در کنترل کامل و متمرکز سازمانی است.

DAO ها متعلق به افرادی است که توکن ها را خریداری می کنند. با این حال، مقدار خریداری شده توکن ها معیار سهام و مالکیت نیست. در عوض، توکن ها به افراد حق رای می دهند.

 

مزایای اتریوم

پلت فرم اتریوم از تمام ویژگی های فن آوری بلاک چین بهره مند است.نسبت به مداخلۀ هر شخص ثالثی ایمن است، به این معنی که تمام برنامه های غیر متمرکز و DAO ها مستقر در شبکه نمی توانند توسط هر کسی کنترل شوند.هر شبکه بلاک چین براساس یک سری توافق شکل گرفته است، یعنی  تمام گره ها در داخل سیستم باید بر هر تغییری که درون آن به وجود می آید موافقت کنند. این ویژگی امکان تقلب، فساد و ایجاد شبکه غیرقابل اعتماد را از بین می برد.کل پلتفرم غیر متمرکز شده است، یعنی هیچ نقطه شکستی وجود ندارد. از این رو، تمام برنامه ها همیشه آنلاین هستند و هرگز خاموش نمیشوند علاوه بر این، طبیعت غیر متمرکز و امنیت رمزنگاری، شبکه اتریوم را به خوبی از حملات هک و فعالیت های جعلی محافظت می کند.

 

معایب اتریوم

علیرغم این که قراردادهای هوشمند باید بدون خطا باشند، عملکرد آنها وابسته به کسی که کد آنها را نوشته است. همیشه خطاهای انسانی وجود دارد و هر اشتباهی در کد ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، هیچ راه مستقیمی برای متوقف کردن حمله هکرها یا استفاده از اشتباهات گفته شده وجود ندارد. تنها راه ممکن برای انجام این کار، توافق و بازنویسی کد اصلی است. با این حال، این مسئله به طور کامل با باطن بلاکچین در تضاد است، همانطور که انتظار میرود بلاکچین یک دفتر ثبت غیر قابل تغییر است.

The DAO، که نام یک DAO خاص است که در 30 آوریل سال 2016 راه اندازی شده بود، مورد حمله قرار گرفت و بیش از 3.6 میلیون توکن  اتر از آن به سرقت رفت. مهاجم از یک اشکال درفراخوانی بازگشتی  کد استفاده کرد و پول را از DAO به " child DAO "  که همان ساختار DAO را داشت تخلیه کرد. از دست دادن بخش بزرگی از بودجه The DAO   تنها نتیجه حمله نبود، باعث  عدم اعتماد کاربران به کل شبکه اتریوم شد و ارزش اتر از 20 دلار به کمتر از 13 دلار رسید.

 

چه اپلیکیشن هایی در اتریوم توسعه یافتند؟

اتریوم توانایی باز کردن دنیای برنامه های غیر متمرکز را حتی برای افراد بدون پیش زمینه فنی، دارد. و می تواند یک جهش انقلابی برای تصویب تکنولوژی بلاک چین باشد . در حال حاضر برای دسترسی به شبکه می توان به راحتی از طریق مرورگر Mist ، که یک رابط کاربر پسند و همچنین یک کیف پول دیجیتال برای ذخیره و تجارت اتر فراهم می کند استفاده کرد. مهمتر از همه، کاربران می توانند قراردادهای هوشمندانه را بنویسند و مدیریت کنند.همچنین  شبکه اتریوم را می توان از طریق یک فرمت MetaMask برای Google Chrome و Firefox مشاهده کرد.پلت فرم اتریوم قادر به صدمه زدن به صدها صنایع  کنترل متمرکز مانند بیمه، مالی، املاک و غیره است. در حال حاضر، این پلت فرم برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز برای طیف وسیعی از خدمات و صنایع استفاده می شود. در زیر یک لیست از موارد قابل توجه آورده شده است.

  • Gnosis - پیش بینی بازارغیر متمرکز که کاربران را قادر می سازد تا در هر موردی از آب و هوا تا نتایج انتخابات رای دهند.
  • EtherTweet - این برنامه عملکردی همانند توییتر دارد و یک پلت فرم ارتباطی کاملا بدون سانسور برای کاربران فراهم می کند.
  • Etheria - بسیار شبیه به Minecraft است، اما کاملا بر روی اتریوم بلاک چین وجود دارد.
  • Weifund - یک پلت فرم باز برای کمپین های فروش عمده که با استفاده از قراردادهای هوشمندانه انجام می شود.
  • Uport - کاربران را قادر می سازد تا با شناسه مستقل خود تایید جمع اوری کنند،بدون رمز عبور به سیستم وارد شوند ، معاملات دیجیتالی را ثبت کنند و با برنامه های اتریوم در ارتباط باشند.
  • Provenance - این پروژه با هدف ایجاد یک چارچوب باز و قابل دسترسی برای اطلاع مصرف کنندگان و تصمیم گیری آگاهانه در مورد خریدشان شکل گرفته است. این کار از طریق تاریخچه محصولات انجام می شود.
  • Augur - پیش بینی متن باز بازار که به پیش بینی های صحیح پاداش می دهد.
  • Alice - پلت فرم که هدف از آن ایجاد شفافیت برای تامین مالی اجتماعی و خیریه از طریق تکنولوژی بلاک چین است.
  • Bitnation - اولین کشور مجازی جهان، و قلمروی بلاکچین. شامل بسیاری از روال مشابه یک کشور معمول است، مانند بیمه، آموزش، کارت شناسایی، برنامه های دیپلماتیک، از جمله سفرا و پناهندگان و بسیاری دیگر.
  • Ethlance - یک پلت فرم مستقل برای مبادله کار با اتر به جای هر ارز دیگر.

 

چگونه اتر بدست آوریم؟

دو روش اصلی دریافت اتر وجود دارد: خرید آن و استخراج آن.

رایج ترین و شاید راحت ترین، خرید اتر در مبادلات است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مبادله ای را انجام دهید که با Ether معامله می شود. در برخی موارد میتوانید از کارت بانکی خود برای خرید اتر استفاده کنید. سپس باید اترها را در یک کیف پول ذخیره کنید که می تواند توسط  مرورگر Mist  اتریوم یا سایر خدمات تخصصی ارائه شود.

 می توانید اتر را از طریق تجارت همتا به همتا نیز به دست آورید، و آن را با هر گونه پول توافق شده، از جمله بیت کوین و دیگر کریپتوکارنسی ها پرداخت کنید که می توان آن را به صورت آنلاین ویا شخصی انجام داد. معامله همتا به همتا در بین کاربران بیت کوین محبوب است. با این حال، به دلیل تقریبا نامحدود بودن  توکن های اتر و پلت فرم اتریوم هویت کاربر به طور کامل در سیستم قرار نمیگیرد، و اتر معمولا از طریق مبادلات به دست می اید.راه دیگری برای بدست اوردن توکن های اتر استخراج آنها است. ماینینگ اتریوم با استفاده از روش اثبات کار، به این معنی است که ماینرها  توانایی محاسباتی خود را برای حل یک مسئله پیچیده ریاضی  برای "مهر و موم کردن" و تایید یک بلوک  داخل شبکه به کار میگیرند. ماینرهایی که موفق به انجام این کار می شوند  برای هر بلوک پاداش دریافت می کنند.

آینده ی اتریوم

علیرغم این  که اتریوم، مانند بیتکوین، چند سالی است، به تازگی شروع به توجه رسانه های عمومی و عموم مردم کرده است. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این یک تکنولوژی مخرب است که نه تنها به طور کامل اینترنت را تغییر می دهد، بلکه باعث تغییر انقلابی در سرویس ها و صنایع می شود.

 

ویتالیک بوترین، خالق اتریم، در پیش بینی هایش بسیار محتاط است. در مصاحبه اخیر، وی اظهار داشت که قصد دارد اتریوم را به عنوان پلتفرم مرتبط با بلاک چین نگه دارد، و بر مسائل فنی و بهبود امنیت آتی آن تمرکز کند.

Balaji Srinivasan، مدیر عامل شرکت 21.co، اخیرا عقیده خود را درباره ی اتریوم که هنوز در حدود پنج تا 10 سال است، ابراز کرده است. پیتر اسمیت، بنیانگذار بلاک چین، برنامه های زیرساختی اتریوم را "جذاب" توصیف کرد و خاطرنشان کرد که این پلت فرم تنها یک نمونه ازجداسازی عنوان بیمه(اشاره به جداسازی سیستم های متمرکز)  است که مشمول سیاست های مربوط به املاک و مستغلات نیز می شود.

به طور کلی، نظرات در مورد آینده اتریوم در میان کارشناسان کریپتوکارنسی به طور کلی مثبت است. با این حال، بسیاری از کارشناسان مالی قدیمی  با وجود موفقیت فوق العاده ای و ثبات نسبی بیتکوین و اتر، و نیز اهمیت  فن آوری های پشت این پروژه ها، سقوط آنها را قریب الوقوع می دانند.